Jak poznat kvalitu u enneagramu


Na semináři za mnou přišla o přestávce jedna z účastnic a říká mi: „Já znám enneagram i svůj typ. Byla jsem u jedné paní a ta mi ho vypočítala z mého data narození“. Mám z toho špatný pocit, ale stále doufám, že je to omyl: „To asi nebyl enneagram, ale numerologie. Ta se počítá z data narození“. Její odpověď mou naději ovšem zabíjí: „ Ne, ne, to byl enneagram. Já jsem podle toho jednička.“ Na semináři se samozřejmě ukázalo, že strategii Jedničky nežila…

Také jsem jednu paní slyšela říkat o Devítkách, že byli v dětství líné a že jim to zůstalo… Podobných příběhů potkávám stále více.

Často se děje i to, že „lektoři“ lidem typy slepě přidělují, manipulují je do nich, případně některé typy zašlapávají a jiné vynášejí do nebes atd. To všechno je ŠPATNĚ. Pokud chcete vědět, jak konkrétně poznáte lektora, který enneagram umí, čtěte dál.

Nejjednodušší, nejsnazší a nejbezpečnější je ověřit si, že má lektor absolvovaný program EPTP ® (Enneagram Professional Training Program®). Jde o ucelené a současně náročné vzdělání, které má proto, abyste ho absolvovali, poměrně velké nároky na osobnostní rozvoj i posun lektora, na znalost teorie enneagramu, rozpoznávání typů, práce a rozvojové cesty pro jednotlivé typy, vedení interview, rozvoj citlivosti a empatie pro jednotlivé typy, vedení lidí k sebeuvědomění, spiritualitu, vyšší kvality typů a jak se k nim dostat, vedení přednášek, panelů a mnoho dalšího. EPTP není ani zdaleka jen teoretické vzdělání, ale naopak je velmi praktické a člověk se při něm hodně naučí o sobě i o typech. Proto je EPTP celosvětově bráno jako značka kvality.

VEVA CZ je pro Českou a Slovenskou republiku jedinou společností, které je oprávněná v rámci programu EPTP certifikovat nové lektory. EPTP si v rámci Evropy můžete udělat v Německu, Francii, Anglii, Finsku atd. To, že má VEVA licenci pro EPTP, přináší lidem, kteří se chtějí enneagram skutečně naučit, zásadní výhodu. Studium je v češtině a probíhá v Čechách, takže je mnohem jednodušší a dostupnější se enneagramu opravdu kvalitně naučit. Čili pokud někdo takové vzdělání nemá, není to proto, že „to nejde nebo je to nedostupné“, ale jen se kvalitnímu certifikovanému studiu nechce věnovat.

V Čechách je řada lektorů, kteří enneagram dobře umějí a absolvovali EPTP. Hledejte kvalitu, podporujte kvalitu a kvality se vám i dostane.

Osobní poznámka:

Z toho, jaké potkávám „lektory“, si někdy rvu vlasy a chce se mi křičet. Proč? Protože enneagram miluji a bezmezně mě štve, že lidé, kteří ho UČÍ, ho NEUMÍ!!!

Také se obávám, aby se enneagramu nestalo to, co některým jiným přístupům a tématům, u kterých se nepodařilo uhlídat kvalitu. Příkladem může být koučování, systemické konstelace anebo třeba i reiky. I v těchto kruzích je bohužel více těch, kteří danou oblast neumí a ničí dobré jméno celého přístupu. Musíte vytrvale hledat a pečlivě ověřovat, abyste našli pravý poklad. Smutné přitom je, že každá z uvedených metod má mnoho co nabídnout, ale musí se dobře umět.

Klidně učte enneagram, ukažte světu, co umíte, ale prosím nejdříve se to naučte, ať ve Vevě nebo v cizině.


Autor:Mgr. Michaela Velechovská PhD.
Médium:Faceboook
Datum:02.03.2017