Já mám pravdu! Pravdu mám já!

 

Opět se s vámi chci podělit o téma, v němž jsou si všechny typy rovny, přičemž na rovnost se můžete dívat pozitivně, či negativně, to je na vás. Já preferuji „dívat se“, tedy vidět, uvědomit si, že to dělám i já.
Ideální je v tomto místě především zastavit hlavu s dalším hodnotícím komentářem.

Je fascinující, že když se lidí ptám, co je zlobí na druhých, velmi často slyším: lhaní, neupřímnost a omezený pohled na věc.
Zábavné je, že nikdo není tím člověkem, který má omezený pohled na věc a je zarytě přesvědčen o své pravdě. Vždyť se všichni necháme rádi přesvědčit, pokud druhá strana prokáže a dokáže, že se mýlíme…


Všichni o sobě tvrdíme, že máme pravdu, protože to vychází z logiky věci, ze zkušeností, máme jí na základě informací atd.
Problém s přesvědčením o své pravdě, která je lepší než pravda druhých lidí, mají všechny enneagramové typy.Nikdo toho není ušetřen, přestože se tento postoj primárně spojuje s typy Jedna a Osm.
Takže jdeme na to!                                              

Jedničky jsou známé pro své přesvědčení „Já mám pravdu“ a neochotu toto přesvědčení změnit. Jednou jsem se s  jedničkovým kamarádem dohadovala. Vzájemně jsme se snažili přesvědčit jeden druhého, ale bylo zřejmé, že ani jednomu z nás se nepovede druhého přesvědčit. Řekla jsem mu „Dobře, tohle je tvůj názor, já mám svůj. My se neshodneme.“ Kamarád se na mě obrátil a bez mrknutí oka prohlásil: „Ty máš svůj názor a já mám pravdu.“ Jedničkové přesvědčení o tom, že mají pravdu, vychází z toho, že: Dvojky jsou přesvědčené, že mají pravdu, protože ony cítí a poznají, co je pro vás či někoho jiného dobře. Často svoje přesvědčení podávají jako intuici či empatii. Dvojky mají pocit, že myslím na vaše dobro a ví, co je pro vás dobře, takže mají pravdu.

Trojky zakládají své přesvědčení o své pravdě na funkčnosti a dosahování cílů, Jejich cesta je nejefektivnější a vede k cíli. Takže logicky mají pravdu a ví to lépe než vy.

Čtyřky jsou přesvědčené, že mají pravdu, protože vycítí pocity druhého a jejich pocit o tom, jak se cítí druhý je pro ně pravdivější, než tvrzení člověka samotného. Čtyřky jsou přesvědčeny o své pravdě také proto, že se na věci dívají do hloubky a nepotřebují si realitu, na rozdíl od některých, přikrášlovat.

Pětky mají svá přesvědčení založená na informacích. Mají pravdu, protože jen málokdo tomu rozumí lépe, má zjištěno více informací a především umí tyto informace kriticky zvážit tak, jako ony.

Šestky mají pravdu, protože To by se vážně mohlo stát! Ta rizika tak prostě jsou a ony vědí, jak se na ně připravit.

Sedmičky jsou přesvědčeny, že mají pravdu, protože poskytují a kombinují všechny myslitelné možnosti. Sedmičky zvláštně spojují racionální argumenty a sílu vlastního přesvědčení. Výsledný mix, vás nenechá na pochybách, že právě takhle je to dobře.
 
Osmičky pravdu prostě vědí. Konec diskuze. Jsou schopné vám dát i argumenty, ale u spousty věcí to považují za zbytečné, protože to prostě vědí. Tato jejich jistota vychází z pocitu těla, kterému pak dávají a přiřazují logické, racionální argumenty.

Devítky vypadají, jako že nevědí, že si v mnoha ohledech nejsou jisté. Často se tyto nejistoty týkají jejich života, osoby, toho, co ony chtějí. Naopak jisté a velmi obtížně přesvědčitelné mohou být v otázkách pracovních, či u nějakých úkolů, činností. Tam vědí své a nehnete s nimi. Jejich přesvědčení Já mám pravdu, je často založeno na pocitu těla.

 
Není špatně mít pocit, že mám pravdu. Podle něčeho se rozhodnout a jednat musíme a ideálně právě na základě našeho přesvědčení, že takhle je to dobře. Problém nastává, jestliže ani na chvíli nezapochybujete, zda je vaše řešení či přístup tím nejlepším. Takže klidně mějte pravdu, ale pamatujte, že je to jednak vaše pravda a za druhé se můžete mýlit. 
 

Autor:Mgr. Michaela Velechovská PhD.
Médium:Facebook
Datum:11.01.2018