Enneagram v České republice
 

V České republice se poprvé enneagram objevil skrze vydání knihy Richarda Rohra. Právě z této knihy se
o něm dozvěděla i Eva Velechovská a rozhodla se naučit se více a předávat své vědění dalším lidem.

„V roce 1997 jsem v knihkupectví v Liberci koupila knihu Enneagram: Devět tváří duše. Autory knihy jsou Richard Rohr a Andreas Ebert.
Ohromila mě od samého začátku. Řekla jsem něco v tom smyslu, jako že to bude naše budoucnost.
V té době jsme byli parta kamarádů, kteří se pravidelně setkávali a právě v této skupině jsme poprvé diskutovali o tom, kdo je jaký typ osobnosti.
Našla jsem životní lásku a s kolegou ve firmě jsme začali systém v Čechách rozvíjet, jezdit po světě a učit se.
V roce 1997 jsme jeli s Robertem Gajdošem, vydavatelem knihy Helen Palmer, do německého Heidelbergu na konferenci. Spali jsme za městem v parku, oblékli se a ráno jsme šli objevovat nový svět. Setkala jsme se tam s Helen Palmer, Samuelem Jakobem, Jürgenem Gündelem, s lidmi, kteří nás mnoho let provázeli a jsme s nimi v kontaktu dodnes.
S enneagramem se to má tak: vypadá to, že je to jednoduché, pak je to ohromující, chvíli ochromující. Enneagram provází, ukazuje, doplňuje, vysvětluje a postupně se stává hlubokým přítelem.
Chtěla bych vzpomenout na lidi, kteří u toho byli na začátku. Manželé Karenovi, Brzkovi, Emanuel Byrtus, manželé Čížkovi a mnoho dalších…
Enneagram se stal mým životem, začala jsem jej ve společnosti Veva (pozn. složenina z Velechovská Eva)
s dalšími lektory šířit, rozvíjet a tvořit živoucí podporující systém…. A už je to dvacet let.“

Eva Velechovská
 
Takové byly úplné začátky enneagramu v České republice. Od té doby se toho mnoho stalo a mnoho jsme toho díky vám i s vámi dokázali.
Příběh enneagramu v České republice nelze vyprávět bez toho, abychom sledovali cestu Vevy a Evy Velechovské, protože často to, co se Eva naučila v zahraničí, pak přinesla do Čech anebo na základě osobních kontaktů pozvala do Čech významné zahraniční hosty.
 


Enneakluby

V průběhu let vznikla chuť a potřeba lidí se potkávat nad tématem enneagramu. Od roku 2001 dodnes z tohoto důvodu různě vznikaly a zanikaly enneakluby. Celé ty roky ale vydržel jen jeden, a to enneaklub v Pelhřimově, pod zkušeným vedením Marcela Doležela. Kluby byly v těchto městech: Liberec (Michaela Velechovská), Praha (Eva Kalinová, František Kužela, Jarmila Bradová) Pelhřimov (Marcel Doležel), Frýdlant v Čechách (Michaela Velechovská).

V posledních dvou letech se z popudu Evy Velechovské scházejí i večerní kluby jednotlivých typů, neboť se ukazuje, že při dostatku ochoty a rostoucím vědomí lze jít i  s „vlastním zrcadlem“ do hloubky i intenzity.